O PROJEKTU

Miniknihovničky kam se podíváš.

Jednoduše a stručně nám jde o rozšiřování knižních budek v ČR i ve světě.

Principem miniknihoven je bezplatné a svobodné půjčování knížek, které stojí na jednoduchém pravidlu půjč si knihu & vrať knihu. Původně s nápadem stavět miniknihovničky přišel Tod Bol z USA, odkud se poté projekt pod názvem Little Free Library rozšířil do celého světa. Proč to všechno? Dřevěné, plastové či kovové budky ve veřejném prostoru pomáhají podpoře čtenářství a můžou aktivizovat a propojovat lidi. My sdílíme návrhy, „know-how“ a nabízíme spolupráci.

logo mini knihovny

Jak to začalo?

Jednoho letního dne v roce 2013 jsme poskládali náš tým a následně vyrazili z Brna vstříc Chodovu u Karlových Varů. Pozvala nás zde ředitelka místní Městské knihovny, abychom jí pomohli s návrhem a realizací první chodovské budky pro knihy. Jak to dopadlo se dočtete zde.

Už při navrhování nás osvítil nápad, že by bylo skvělé, kdyby naše i cizí zkušenosti nezůstaly pouze v hlavách (v lepší případě článcích). Tak vznikla myšlenka tohoto webu, který by měl sloužit jako volné úložiště rad, jak si poradit při stavbě miniknihovniček. Naší inspirací je zmíněný portál a koncept littlefreelibrary.org, což je jistě patrné z některých duplicitních funkcí tohoto webu.

Projekt vnikl pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví na FF MU.

 

TÝM

Monča Holoubková

absolventka KISKu

Bez popisku

Káťa Blatná

absolventka KISKu

Bez popisku

Petr Kalíšek

student KISKu

Bez popisku

Externí spolupracovníci

Helena Gálová

návrh loga

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info